Trudno jest mieć głębokie związki. Przyczyną tego jest fakt, że im bardziej kontrolujesz tym bardziej stajesz się uzależniony od nastroju kontroli, pragnąc kontrolować wszystko i wszystkich. Tak długo jak to robisz, twoje związki nie mogą być głębokie. Ludzie nie darzą wielką miłością osób, które osiągnęły ogromny sukces. Tak było od zawsze. Jedynym sposobem, byś osiągnął miłość innych jest przyjęcie pokornej pozycji i prawdziwe uznanie, że inni ludzie są równi tobie. Ten świat składa obietnicę. Ludzie walczą, by ją osiągnąć, a gdy to uczynią nie potrafią porzucić, tego co zdobyli. Jest to bardzo samotne i pozbawione satysfakcji życie.
Srimad Bhagavatam stara się przebić przez przesąd tego rodzaju marzenia i szczęścia. Z tego powodu Srila Prabhupada był tak stanowczy mówiąc, że w rzeczywistości, w tym materialnym świecie nie ma szczęścia. Całe to tak zwane szczęście jest niczym więcej jak zawsze przemijającymi falami i bąbelkami piany. W I Canto Prabhupada mówi: "Całe nasze szczęście, wszystko co posiadamy, wszystkie nasze związki w tym świecie są niczym bąbelki piany na powierzchni oceanu materialnej egzystencji. Wszystkie te bąbelki mogą w każdej chwili prysnąć w nicość." Zatem możemy przywiązać się do bąbelków lub do tego, co znajduje się głębiej w oceanie. he krsna karuna sindhu. Poniżej znajduje się ocean łaski Krsny, Jego dobroć i miłość. To tam powinniśmy pragnąć nurkować. Cały ocean jest miłością Krsny, a my jesteśmy przywiązani do bąbelków piany... jago jiv jago.
Mahaprabhu mówi: "Obudźcie się śpiące dusze." Zazwyczaj przebudzenie oznacza wyrwanie ze snu. Jest to wielkie zakłócenie. To tak jakbyś bardzo głęboko spał i nagle dzwoni budzik. Co jest twoją pierwszą reakcją? Nie musisz tego mówić na głos. Pierwszą reakcją jest to, że uważasz ten sygnał alarmu za zakłócenie. Czyż nie tak? Śpisz, śnisz o wakacjach na tropikalnej wyspie ze swoją kochanką i nagle (Maharaja imituje dźwięk budzika). W dzisiejszych czasach istnieje tak wiele różnych budzików i dzwonków... I co robisz? Po prostu go wyłączasz. Jest zakłóceniem, które jest w stanie cię obudzić. Zatem problemy w tym świecie: przeciwności losu i trudności są niczym budziki. Gdy wszystko idzie tak jak sobie tego życzymy, pozostajemy w naszym śnie. Tak, śnimy. Może to być dobry, może zły sen. Gdy pojawiają się kłopoty, są niczym budzik, który nas budzi. Lecz wciąż mamy wybór, czy obudzić się, czy też nie. Teraz budziki mają funkcję drzemki, co oznacza: "Tak wiem, że powinienem się obudzić, powinienem stać się poważny w moim życiu duchowym. Jednak później. Uczynię to później, po tym jak osiągnę to i to. Wówczas się obudzę."
Niektórzy ludzie po prostu wyłączają budzik i idą spać dalej. Niektórzy włączają funkcję drzemki, co oznacza: "Wiem, że wyłączyłem alarm, jednak jestem trochę przebudzony i stanę się niczym Kailas, czy Narada Muni. On zawsze używał tej funkcji. Tak Gurudeva, wiem, że w tym świecie jest cierpienie, wiem, że powinienem intonować imiona Boga i mieć towarzystwo świętych osób. Ale zrobię to później. Pozwól mi wpierw zrobić to i tamto, pozwól mi pospać trochę dłużej. Wówczas wstanę. Poza tym ostatniej nocy nie spałem zbyt dobrze, pozwól mi pospać trochę dłużej." Obudź się. Życie jest krótkie. Powinieneś teraz skorzystać z tej okazji. Sprawmy, że tragedie, które przyjdą przemienimy w błogosławieństwa. To jest mądrością. Mądrością nie jest zapamiętywanie wersetów. Mądrością jest zastosowanie ich w życiu.
A co to oznacza? tat te anupamkam - mądrością jest przemiana w błogosławieństwo tych przeciwieństw losu, które zdają się być niewiarygodnie bolesne i niemożliwe do zniesienia. Ta przemiana jest zanurzeniem się głębiej w ocean, a nie zajmowanie się tymi problemami z poziomu bąbelków piany na powierzchni. A zabiera nas głębiej Srimad Bhagavatam.